Az élő élesztő hatása a kérődzők bendőjére

A kérődző állatokban optimális feltételeket kell biztosítani a takarmány bendőben zajló fermentációjához. A bendő-mikroflóra számos baktérium, protozon és gombafaj óriási populációiból álló, összetett ökoszisztéma. Ezek a mikroorganizmusok a táplálóanyagok jelentős részét illó zsírsavakká és mikrobafehérjévé alakítják. A bendőben azonban az elfogyasztott takarmány összetétele által befolyásolt, nem mindig hasznos többszörös kölcsönhatások és folyamatok zajlanak.

Élesztők
Nagy figyelmet kell fordítani a bendőben zajló fermentációs folyamatokra, azzal a céllal, hogy optimalizáljuk ezeket a folyamatokat, maximalizáljuk a hasznos mikroflóra növekedését a bendőn belül, valamint növeljük az illó zsírsavak és mikrobafehérjék termelését. Az egészséges és kiegyensúlyozott mikrobaökoszisztéma a nagy hozam és a jó egészségügyi állapot előfeltétele. A bendőben zajló fermentációs folyamatok katalizálása céljából takarmányadalékokat, például, propilénglikolt, propionátokat, bendőpuffereket, glicerint, oldható cukrokat, enzimeket és probiotikumokat alkalmaznak.

Kérődzők és azon belül a tejhasznú tehenek és húsmarhák takarmányának Saccharomyces cerevisiae élesztőkultúrával történő kiegészítése széles körben elterjedt. Az utóbbi években fokozódott az érdeklődés az élő élesztőket tartalmazó takarmányadalékok iránt. Számos kísérlet igazolta a Saccharomyces cerevisiae élesztőnek a tejelőtehenek termelési teljesítményére és egészségügyi állapotára gyakorolt kedvező hatását a laktáció idején.  A jelenleg ismert közel 50.000 gombafaj közül csak 60 élesztőnemzetség mintegy 500 faja tartozik az élesztők közé.

A takarmányozás gyakorlatában három faj kapott gazdasági jelentőséget:

  1. Saccharomyces cerevisiae (köznapi nevén sütőélesztő, sörélesztő)
  2. Kluyveromyces marxianus (savóélesztő)
  3. Candida utilis (Torula-élesztő)

A Saccharomyces cerevisiae fajból készített takarmányélesztők is három csoportba sorolhatók:

  1. kommersz sörélesztők
  2. élősejtes élesztőkészítmények
  3. élesztőkultúra

Az élesztő-készítmények hatása
Élesztőadagolás hatására növekszik a tejelő tehenek szárazanyagfelvétele, tejtermelése és javul a termelt tej beltartalma. Az ellés után élesztővel etetett tejelő tehenek hamarabb érik el a laktációs csúcstermelést, mint a kontroll állatok.

Probiotikumok
A probiotikumok olyan közvetlenül etetett élő mikroorganizmusok, melyek kedvezően befolyásolják a gazdaállat emésztőrendszeri mikroflóráját. A probiotikus kiegészítők egyik speciális válfaja a Saccharomyces cerevisiae élő élesztő. A S. cerevisiae egy fakultatív anaerob mikroorganizmus. Nem honos az emésztőrendszerben és gyakorlatilag nem is szaporodik benne. Az élesztők a baktériumoktól eltérően eukarióták és tulajdonságaik teljes mértékben eltérnek a baktériumokétól. Először is az élesztősejtek lényegesen nagyobbak. A méretük 5x10 μm, míg a baktériumok mérete körülbelül 0.5 x 5 μm.

Anyagforgalmuk a bendő semleges kémhatása mellett meglehetősen összetett és igen sokféle metabolitot, enzimet, aminosavat, vitamint (főleg tiamint), valamint lipidet termelnek, melyek elősegíthetik a hasznos bendőmikroflóra növekedését. A feltételezések szerint az élesztők elfogyasztják a bendőkörnyezetben levő maradvány oxigént, ezáltal hozzájárulnak a bendő anaerob környezetének fenntartásához, amely főleg a cellulolitikus (cellulózbontó) mikroflóra növekedéséhez szükséges.

A bendőtartalom alapvetően anaerob, de a napi etetési ciklusban kimutatható az oldott O2 kis koncentrációban. Az O2 akkor jut a bendőbe, amikor az állat eszik, a takarmánnyal és a nyállal. Emellett metabolizálják a bendőfolyadékban lévő egyszerű cukrokat és a tejsavat, megelőzve ezzel a bendőfolyadék pH-értékének csökkenését és a bendőacidózis, valamint az általános anyagforgalmi acidózis kialakulását, vagy enyhítve ezeket a zavarokat, így a szervezet képes leküzdeni azokat.

Az élesztők serkentik a tejsavhasznosító baktériumok, a Megasphaera elsdenii és a Selenomonas ruminantium növekedését, ezek pedig elfogyasztják a tejsavat és így csökkentik a bendőacidózis veszélyét, emelik a pH-t, kedvezve a cellulolitikus baktériumok (Fibrinobacter succinogenes, Ruminococcus albus, Ruminococcus flavefaciens) növekedésének és a növényi szubsztrátum fermentációjának.

A S. cerevisiae ezen kívül képes versenyezni a bendőn belüli fő tejsavtermelő Streptococcus bovis baktériummal az oldható cukrok felhasználásáért. Mindez a bendőfolyadék kémhatásának stabilizációját, a strukturális szénhidrátok nagyobb mérvű lebontását, továbbá fokozottabb illó zsírsav- és mikrobafehérje-termelést eredményez. A takarmányértékesítés javul. A S. Cerevisiae kiegészítés együtt jár a bendőből távozó mikrobafehérje mennyiségének növekedésével és a vékonybélbe belépő aminosavak fokozottabb mennyiségével. Az élesztő által termelt tiamin elősegítheti a bendőgombák növekedését. A magas dikarbonsavszint, különösen az almasav, továbbá a rövid szénláncú peptidek, szintén serkentheti a bendőbaktériumokat.

Az Ön közvetlen kapcsolata hozzánk

Sano Modern Takarmányozás Kft.
Csorba Zsolt
+36 34 556 - 700
+36 34 556 - 710
Külterület 069/6. hrsz.
Csém
2949
Magyarország

További tartalom

niojio

Egészséges, hatékony és innovációs erővel teli – ezek a jelszavak jellemzik termékeinket.A Sano termékei garantálják vevőinknek a nagy teljesítményű, kiváló minőségű, gazdag beltartalmi értékű, egyedi takarmányozási koncepciókba ágyazott

A takarmánygyártó cégek egyre szerteágazóbbá váló kihívásokkal állnak szemben. Egyfelől fenntartható, gazdaságos tejtermelésre van szükség, másfelől viszont kérdéses, hogyan lehet hasznosítani a legújabb takarmányozási kísérletek eredményeit,

A Sano az Ön társa a korszerű takarmányozással kapcsolatos egészséges gyarapodásban. Együtt állunk alapvető és mélyreható mezőgazdasági változások előtt. A Sano a gazdálkodóknak, kereskedőknek, állatorvosoknak és partnereknek egész 40 éves