10 tipp borjak takarmányozásához

Tehenészetekben kiemelt jelentőségű a nőivarú szaporulat gazdaságos és gyors felnevelése. A növendéknevelés hiányosságai, illetve az esetleges elhullásból eredő kiesések az egész ágazat jövedelmezőségét hátrányosan befolyásolják. Fontos a jó start az életben, ezért bemutatunk 10 tippet és trükköt, amik hatékonyan segítik az egészséges borjúnevelést.

1. NE HAGYJA SZOPNI A BORJAKAT
A borjaknak 85%-kal kevesebb időt vesz igénybe 19 liter tej vödörből történő felvétele, mint közvetlenül a tehéntől. Szopókás itatóvödörből (vagy cumisüvegből) pedig 35%-kal gyorsabban veszi fel, mint a tőgyből.

2. ITASSA A BORJAKAT ITATÓVÖDÖRBŐL
Itatóvödörből történő itatás segít lelassítani a tej áramlási arányát és fokozza a nyálképződést. A nyál növeli az enzimek számát, ami segít a fehérje és a zsír emésztésében.

3. LASSÚ ITATÁSSAL SEGÍTHETI AZ EMÉSZTÉST
A tejfelvétel lassítása segíti az emésztés áthelyeződését a vékonybélből az oltógyomorba, ahol a tápanyagok sokkal könnyebben szívódnak fel.

4. KICSI ÉS SZŰK LEGYEN A LYUK A SZOPÓKÁN
A szopókán lévő lyuknak nem szabad túl nagynak lennie, ugyanis, ha túl nagy a lyuk átmérője, akkor értelmét veszti az itatóvödörrel (vagy cumisüveggel) történő itatás.

5. RENDSZERESEN ELLENŐRIZZE ÉS SZÜKSÉG ESETÉN CSERÉLJE A SZOPÓKÁT
Ha ereszti a tejet a szopóka, akkor már érdemes lecserélni.

6. KIS ADAGOKKAL KEZDJE A SZILÁRD TAKARMÁNYRA TÖRTÉNŐ ÁTSZOKTATÁST
A „teli vödör szindróma” akkor szokott előfordulni borjaknál, amikor a szükségesnél több szilárd takarmány van a vödörben. Például egy újszülött vagy egy hetes borjú nem fog sokat enni, ezért elég minimális mennyiségű szilárd takarmánnyal kezdeni.

7. FIATAL BORJAKNAK SEKÉLY VÖDÖRBEN ADJA A TAKARMÁNYT
A takarmányveszteség és a túletetés elkerülése érdekében érdemes ezt a megoldást alkalmazni. Továbbá segíti és bátorítja a borjakat, hogy egyenek, mivel nem kell bedugniuk a fejüket a vödörbe, ahol nem látnak.

8. MINDIG MEGFELELŐ MENNYISÉGŰ TAKARMÁNYT KAPJANAK A BORJAK
Idősebb borjaknál az „üres vödör szindróma” jelent problémát. A rendszeresen nem elegendő takarmányadag gyors takarmányfelvételhez vezethet, ami emésztési zavarokat okozhat.

9. VILÁGOS VÖDRÖKET HASZNÁLJON
Ezzel segíti a takarmányos kolléga munkáját, mivel a világos színű vödrökben látszik a tartalma és telítettsége. A sötét, fekete színű vödrökben nehezebb meglátni az esetleges szennyeződéseket.

10. VÁLASSZA EL A VIZET A TAKARMÁNYTÓL
A takarmányos és vizes vödrök közé tegyen fizikai elválasztó falat. Egy darab műanyag- vagy furnérlemez is megteszi.
Kutatások bizonyították, hogy a takarmány fizikai elválasztása a víztől 0,135kg-mal növeli a napi átlagos takarmányfelvételt.

Az Ön közvetlen kapcsolata hozzánk

Sano Modern Takarmányozás Kft.
Csorba Zsolt
+36 34 556 - 700
+36 34 556 - 710
Külterület 069/6. hrsz.
Csém
2949
Magyarország

További tartalom

A takarmánygyártó cégek egyre szerteágazóbbá váló kihívásokkal állnak szemben. Egyfelől fenntartható, gazdaságos tejtermelésre van szükség, másfelől viszont kérdéses, hogyan lehet hasznosítani a legújabb takarmányozási kísérletek eredményeit,

„A ma egészséges borja a holnap egészséges tehene” ‒ szól a mondás. A sikeres tejtermelés vagy hizlalás a borjúneveléssel kezdődik.Cikkemben a borjak életének első heteiben előforduló és nagy gazdasági károkat okozó hasmenések okairól

A tejelő tehenek hasznos élettartama, életteljesítménye és felnevelési költsége nagy részben a borjúkori jó induláson, jó starton múlik. A jószág életének első 1-2 hónapjában elszenvedett komolyabb emésztőszervi vagy légúti megbetegedése, mely