Alapelvek a gazdaságos tojástermeléshez
A gazdák körében elterjedt igény, hogy olcsó alapanyagból, a lehető legmagasabb termelést lehetőleg minél hosszabb ideig produkálják a madarak. Elsősorban a melléktermékek etetésére gondolok, melyek matematikailag csábító számokat mutatnak, de nem biztos, hogy a gazdaságosság felé visznek bennünket. Ez a szemlélet érthető, s ezért nem is ítélhető el senki sem. A gazdaságos takarmányozás alatt befektetést értek, mely komoly költségtényező és nem mindegy, hogy megtérül-e. Sok esetben a helytelenül megválasztott takarmány első látásra bizakodásra adhat okot az olcsósága miatt, de ha nem tudjuk mit várhatunk tőle, akkor csalódás éri a gazdát.
Elterjedt nézet, hogy minél többféle alapanyagot etetünk, azzal jobban ki tudjuk elégíteni az állatok igényeit. Nem osztom ezt a véleményt, ugyanis minél több alapanyagot használunk, annál több a kockázati tényező. A tojástermelés során tökéletesen megfelelő takarmányok: szója, kukorica, olajok, takarmánymész; granulálás esetén: búza, esetleg lucernaliszt, s természetesen premix. A célom az, hogy rávilágítsak egy pár szempontra, törvényszerűségre, amiket nem szabad figyelmen kívül hagyni.
A gazdaságos tojástermelés ott kezdődik, hogy egészséges állományt nevelünk vagy vásárolunk. Vegyünk számba néhány meglepő adatot, ami rávilágít arra a meglepő teljesítményre és igénybevételre, amivel a tojótyúkoknak szembesülni kell, s természetesen a takarmányozásnak ki kell tudni elégítenie a fellépő igényeket:
- Az első tojás megtojásának ideje 140. életnapon várható.
- Az 5%-os tojástermelés ideje 150. életnap.
- Az 50 %-os termelés ideje 168. életnap.
- A csúcs termelés ideje 210. életnap.
Az árutojást termelő állomány a testtömegének 8-szorosát produkálja tojástömegben. Ez idő alatt a testtömegét 1/3-al növeli, s ez idő alatt a testtömegének 20-szorosát fogyasztja el takarmányból. Élete során állandó vedléssel, illetve a tollazat folyamatos pótlásával kell számolnunk.
Az életfenntartáshoz szükséges takarmány adag 11,5 MJ energia tartalommal:
- 1,40 kg testtömeg esetén 57 g azaz 0,65 MJ/nap
- 1,80 kg testtömeg esetén 71 g azaz 0,85 MJ/nap
- 2,30 kg testtömeg esetén 84 g azaz 1,00 MJ/ nap
Ezeket az adatokat jelentősen befolyásolja a környezeti hőmérséklet.
A tojástermeléshez szükséges energia
Egy tojás termeléséhez 0,5-0,53 MJ energia szükséges, tehát az életfenntartáshoz és a tojástermeléshez összesen 1,25 - 1,35 MJ energiára van szükség. Vagyis a tojótakarmány energia tartalmának 11,5-12 MJ-nak kell lennie.
Fehérje igény a csúcstermelés időszakában 17,5-18,5 % a termelési időszak második felében 16-17%. Természetesen figyelembe kell venni a termelési mutatókat. Ha már a fehérjéknél tartunk, tegyünk említést a fehérjék építőköveiről, az aminosavakról, pontosabban azok egymáshoz való viszonyáról. Minimum értékek: lizin 0,64%, metionin 0,32 %, metionin + cisztin 0,55 %, triptofan 0,14 %
A Sano receptúrákban az aminosavszint a következőképpen alakul:
Kiemelném a Metionin igény alakulását a termelési hetek tükrében:
- A termelés 1-20. hetében 385 mg/ nap
- A termelés 21-40. hetében 360 mg/nap
- A termelés 41. hete után 350 mg/ nap
Miután számba vettük az energia szükségletet, a fehérje igényt, s azok alkotó elemeit, az aminosavakat, s hogy még tisztább képünk legyen egy jó takarmányról, ezt ki tudjuk fejezni egy viszonyszámmal, ami a fehérje energia arányra utal. Sok esetben a felületes szemlélő csak a fehérje szintekre koncentrál, pedig ez nem elég. Ezt a viszonyszámot úgy kapjuk meg, hogy a takarmány energiáját kJ-ban kifejezve elosztjuk a fehérje százalékkal.
Tehát a takarmányunk (12,0 MJ) azaz, 12000 kJ: 18,0 % nyersfehérje tartalommal az = 666.
A kívánatos energia fehérje arányok az alábbiak:
- 80% és fölötti termelés esetén: 653 - 783
- 70-80% termelés között: 687 - 827
- 70 % termelés alatt: 718 - 870
Ez a viszonyszám meghatározó, hiszen ha ez megfelelő akkor biztosak lehetünk abban, hogy az energia megfelelő arányban van a fehérje szinttel. Illetve a felesleges fehérjével szokott baj lenni, mert azt könnyű túladagolni, s feleslegesen emeli a költségeket, valamint feleslegesen plusz energiát von el. A tojótyúkoknál azért is fontos ezt figyelemmel kísérni, mert hajlamosak az elhízásra. A testüregi zsír felhalmozódása korlátozza a tojócső tágulását s ez tojócső előre eséshez, illetve tojócső repedéshez vezet. Ezek komoly veszteséget tudnak okozni.
Szeretném felhívni a figyelmet a heti próbamérés szükségességére. Sajnos ezt a gyakorlatban elhanyagolják, pedig ugyanazon ketrec madarainak rendszeres heti mérése támpontot adhat a testtömeg alakulásáról.
A fentiekben leírtak a tojótyúkok igényeit taglalta, ami optimális körülmények között szükséges a termeléshez. Azonban a takarmány felvételt még nagyon sok körülmény befolyásolja, amit a takarmány tápanyag tartalmával korrigálni lehet, illetve szükséges is.
Takarmányfelvételt befolyásoló tényezők:
- Az állatok testtömege
- A környezet és az istálló hőmérséklete
- Az állatok mozgása
- A tojástermelés szintje
- Az állatok kora
- Természetes és kényszerű tollvesztés
- A takarmányozás technikája
- Az állományt érő stresszhatások
Célszerű folyamatosan figyelni a vízfogyasztást és a takarmányfelvételt, mert például a hőmérséklet emelkedésével csökken a takarmányfelvétel és emelkedik a vízfelvétel. Ha csökken a takarmányfelvétel, akkor nem jut elég tápanyag a tojástermelésre, s ez termelés csökkenéshez vezet.
Értelemszerűen a takarmány tápanyag tartalmát korrigálni kell a csökkent takarmányfelvételhez, hogy a madár hozzájusson a tojástermeléshez szükséges tápanyaghoz. A mennyiségi szempontokon túl minőségi kritériumoknak is meg kell felelni. Itt gondolok a tojás méretére, a tojáshéj színére. Hazánkban elsősorban a barna héjú tojások a kedveltek, ennek megfelelően azok a fajták terjedtek el. Fontos a tojássárgája színe, ami valójában narancssárgát, a Roche színskálán (1-15) a 13-as színt jelenti. Természetesen a Sano BigEgg 1,25 %-os premix ezt biztosítja.
A fentiekben leírtak képet adnak arról, hogy a Sano milyen szempontok alapján állítja össze a tojótyúkok takarmányait. Természetesen ez a szemlélet általános érvényű és hasonló körültekintés érvényesül minden állatfaj esetében. Ezek nagyon fontosak, hogy reális kép alakuljon ki az ár érték arány helyes megítélésében.
Kristó Sándor
baromfi szaktanácsadó