A hőstressz melegágya

A zsúfolókapunál a legsúlyosabb a helyzet

A zsúfoló kapuk könnyen válhatnak a hőstressz melegágyává az amúgy is szenvedő teheneknél. „Egy 680 kg-os tehén, ami naponta 36 l tejet termel, óránként 5.100 BTU hőt termel.” – állítja Ken Nordlund, a Wisconsin Egyetem nyugalmazott tejelő állatorvosa. Minden egyes tehén annyi hőt termel, mint egy 1.500 wattos fűtőtest. „Tehát 100 tehén (zsúfoló karámban) annyi hőt termel, mint 100 fűtőtest” – mondja Nordlund.

Ezt a szempontot szem előtt tartva a tehenek 40-80 BTU hőt termelnek négyzetméterenként pihenőboxos istállóban. Amíg a tehenek összezsúfolva várnak a fejésre, addig az egy négyzetméterre jutó hőtermelés felugrik 375-525 BTU-ra.

És van egy plusz probléma is. A nagytejű tehenek naponta több liter vizet is kilehelhetnek. Ez azt jelenti, hogy egy tehén akár fél liter vizet is a levegőbe juttathat amíg a zsúfolóban várakozik.

Időnként a relatív páratartalom 20%-nál is magasabb lehet a zsúfolt területeken a külső hőmérséklettel szemben. A megnövekedett páratartalom csak fokozza a hőstressz mértékét.

Nordlund szerint a zsúfoló kapu a legfőbb kockázat: az itt felvett hő az istállóban megnövekedett állási időt eredményez – hogy a tehén le tudja azt adni – miközben ez alatt az idő alatt feküdnie kellene... A napi 10 óránál kevesebb fekvés pedig lényegesen növeli a sántaság kockázatát.

Gyakran előfordul, hogy a szél nem tud bejutni a természetes módon szellőztetett zsúfolóba a fejőház és a környező épületek kedvezőtlen elhelyezkedése miatt. Így a ventilátorok csak a forró levegőt keringetik a zsúfoló kapu előtt. ”Mikor a szellőzés kompromitálódik, a ventilátorok csupán az egyre forróbb és párásabb levegőt keringetik.”- mondja Nordlund, majd hozzáteszi, hogy a ventilátorok sebességének növelése nem egyenlő a megfelelő szellőzéssel.

A keringető ventilátoroknak 1-2 m/s légsebességet kell generálniuk a tehenek hátán, hogy segítsenek elpárologtatni a vizet és hűteni a tehenet. Mindazonáltal gyakran helytelen magasságban helyezik el a ventilátorokat, hogy minél messzebb eljusson a levegő és minden tehenet elérjen.

Például egy 90 cm átmérőjű ventilátor az optimális 1-2 m/s-os légsebességet a ventilátortól 2-3 méterre generálja, míg egy 120 cm átmérőjű ventilátor ugyanezt a légmozgást 3-4,5 méter távolságon. Ha a magasság vagy az irány rossz, az optimális sebesség nem elérhető. Ha a ventilátorok túl ritkán vannak elhelyezve, akkor nem fedik le a teljes területet. Egy tipikus zsúfoló kapunál a tehenek többsége nem kap megfelelő sebességű levegőt a hűtéshez, ráadásul a legjobb helyeket a dominás állatok foglalják el.

A tehenek megfelelő hűtése érdekében gondoskodni kell a megfelelő szellőzésről, különösen a zsúfoló kapunál, illetve minimálisra csökkenteni az itt eltöltött időt.

Az Ön közvetlen kapcsolata hozzánk

Sano Modern Takarmányozás Kft.
Csorba Zsolt
+36 34 556 - 700
+36 34 556 - 710
Külterület 069/6. hrsz.
Csém
2949
Magyarország

További tartalom

niojio

Egészséges, hatékony és innovációs erővel teli – ezek a jelszavak jellemzik termékeinket.A Sano termékei garantálják vevőinknek a nagy teljesítményű, kiváló minőségű, gazdag beltartalmi értékű, egyedi takarmányozási koncepciókba ágyazott

Az egyedülálló Sano tanácsadási koncepció egyesíti a mezőgazdálkodók, a takarmányozási tanácsadók és az állattakarmányozás terén járatos Sano-állatorvosok tapasztalatait, szaktudását. Célunk, hogy hosszú távon optimalizáljuk az állatok egészségét

A takarmánygyártó cégek egyre szerteágazóbbá váló kihívásokkal állnak szemben. Egyfelől fenntartható, gazdaságos tejtermelésre van szükség, másfelől viszont kérdéses, hogyan lehet hasznosítani a legújabb takarmányozási kísérletek eredményeit,