Kukoricaszilázs készítés

Ebben az évben, amelyet a hőség és az aszály jellemzett, különleges kihívás volt számunkra, hogy a lehető legjobb módon takarítsuk be kukoricaszilázsunkat. Ezért idén különös figyelmet kellett fordítani a helyes tömörítésre és tartósításra, hiszen ezzel tudjuk biztosítani állataink számára a megfelelő ízű és jól emészthető takarmányt.

Az elmúlt évekhez hasonlóan sok terület komoly aszálykárt mutatott a helyszíntől és a csapadék eloszlásától függően. Idén is a szár nedvességtartalmát kellett figyelnünk, mert a szem sokszor megtévesztő lehet. Sok helyen felmerült a következő kérdés: "Azonnal betakarítsam, vagy reménykedjek a csapadékban és ezáltal a kukoricaállományom regenerációjában?"

A következő képen az aszálykár szakaszai láthatók 0-tól 5-ig (0 = normál, aszálykár nélküli növény; 5 = erősen aszályoskáros, csövek nélkül növény), valamint (az alsó sorban) a kukorica szilázs teljes növényállományának hektáronként várható hozamcsökkenése (%-ban).


A HELYES BETAKARÍTÁSI IDŐPONT MEGHATÁROZÁSA
A Sano laboratórium CNCPS-analízise, valamint a takarmányozási tapasztalataink segítségével 6 osztályba soroltuk a kukoricákat (lásd a képet). A 0. szint azt jelenti, hogy nincs aszálykár. Az 5. szakaszban nagyon erős szárazság van légköri aszállyal, ekkor nem valósulhat meg a beporzás.

Az alsó sor a biomassza hozamkiesését mutatja (%-ban). A 4-es, 5-ös kategóriában súlyos aszálykárt szenvedett növényeket mutat az ábra. A növényt a cső nagyon gyenge képződése és a megtermékenyítés hiánya miatt a következő összetevők jellemzik:

  • alacsonyabb keményítőtartalom kb. 8 % (+/- 5%)
  • magas vízoldható cukortartalom (WSC), kb. 15 % (+/- 3%)
  • a rostkomponensek (aNDFom) tartalma, kb. 55 % (+/- 8%)

A betartalmi összetevők fennmaradó része nyershamuból, nyersfehérjéből, emészthetetlen rostból és nyerszsírból áll. Ezen összetevők alapján gyorsan világossá válik, hogy a keményítőtartalom csekély lesz. A rostfrakciók bendőbeli emészthetősége, a jó erjedési irány és a megfelelő savösszetétel lehet ezen szilázsok erőssége.

4-5-6. szint: közepes és magas aszálykár
A fajtaválasztás mellett a rost bendőbeli emészthetősége mindenekelőtt a növény állapotától függ. Különösen a magas aszálykárt szenvedett táblákban várható (4-es, 5-ös és annál magasabb szint), hogy a levélállomány a vízhiány előrehaladtával teljesen elpusztul. A növény emészthetősége folyamatosan csökken. Az elhalt növényi részeken kártevők jelenhetnek meg. A megnövekedett nappali hőmérsékletnek köszönhetően Aspergillus flavus penész jelenhet meg a növényen, ezáltal az aflatoxin mikotoxinokkal való szennyeződés kockázata is növekedhet.

2-3. szint: mérsékelt aszálykár
Egy kicsit több időnk van 2. és 3. kategóriájú növények esetében. Itt létfontosságú, hogy amint a levélállomány kevesebb, mint fele zöld, meg kell kezdeni a betakarítást.

A FELKÉSZÜLÉS FONTOSSÁGA
A megfelelő betakarítási idő elengedhetetlen a jó hozamhoz, az optimális beltartalomhoz és az emészthetőséghez. Ennek megtalálása nem mindig könnyű és nemcsak az üzemtől függ, hanem az időjárástól is. Idén a betakarítási dátumok az időjárási viszonyok miatt jelentősen korábbra kerültek. A silótereket a betakarítás előtt elő kell elkészíteni, ami magában foglalja az egész silótér alapos tisztítását, beleértve a falakat is. A falat törések és repedések szempontjából is szükséges ellenőrizni. Amennyiben található rajtuk sérülés, azt célszerű kijavítani, illetve silótér festékkel kezelni. Röviddel a betakarítás előtt álljon rendelkezésre a silófólia és a silózsák és lehetőség szerint az oldalfalat is fóliázzuk le előre. Célunk a lehető leghatékonyabban kizárni a levegőt.

A JÓ MINŐSÉG ALAPJAI
A behordási teljesítmény határozza meg a taposási igényt! A biztonságos, hosszú távon eltartható ízletes és alacsony utómelegedési kockázatú kukoricaszilázs érdekében a tömörítésnek optimálisnak kell lennie. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a silózó teljesítményének meg kell egyeznie a silótérben lévő tömörítő járművek teljesítményével. Ezek bizonyos időt igényelnek ahhoz, hogy a szállított terményt egyenletesen elosszák a silóban, és betapossák. Ökölszabályként elmondható, hogy a „taposó tömegnek” az óránkénti betakarítási teljesítmény 1/3-ának, 1/4-ének kell lennie. Az optimális tömörítéshez a megfelelő aprítási hossz is döntő fontosságú, melyre a következő szabály érvényes: minél szárazabb, annál rövidebb.

Vegye figyelembe a következő szempontokat a termés biztonságos és hatékony tömörítése érdekében:

  • vékony rétegek, legfeljebb 30 cm rétegvastagsággal
  • minden réteget 2-3 alkalommal kell áttaposni
  • lassú, maximum 4 km/h-s menetsebesség
  • magas gumiabroncsnyomás (útnyomás)
  • további súlyok a nagyobb nyomás biztosításához
  • bivaly szilázstömörítő henger használata
  • töltés a szélétől a közepéig, ezáltal a fal melletti rész is hatékonyan taposható és az oldalfólia sem szakad le

Egy megfelelő tartósító szer (pl. Labacsil® Stabil) használatával és a fenti szempontok figyelembe vételével hatékonyan megakadályozható az újramelegedés.

FEDJÜK LE AZONNAL!
Miután a termés teljesen a silótérben van, még egyszer megtapossuk és letakarjuk. Az utolsó taposáskor célszerű a kevesebb néha több elvét alkalmazni. Nem tarthat tovább fél óránál. Ezt követően légmentesen le kell zárnunk, ami lehetővé teszi, hogy az erjedési folyamat a lehető leggyorsabban elinduljon. Ha a siló több órán vagy egy éjszakán át nyitva marad, a nem kívánt káros baktériumok, például élesztők és penészgombák szaporodnak el, és ezáltal növelik az újramelegedés kockázatát és a felső réteg romlását.

Végül védje meg silófóliáját az esetleges sérülésektől, pl. madarak, lábbelik által okozott károktól silóvédő ráccsal/hálóval.

NYITÁS ÉS ADAGOLÁS
Még a nyitás után is jelentősen befolyásoljuk a kukorica szilázs minőségét. A szilázs rendszeres, nem túl széles kitakarása megakadályozza, hogy túl mélyen levegő járja át. Ezenkívül ügyeljen a megfelelő előrehaladási mélységre. Az előrehaladás sebességének télen 1,5 m-nek, nyáron legalább 2,5 m-nek kell lennie hetente.

Rudolf István,
szarvasmarha szaktanácsadó

Az Ön közvetlen kapcsolata hozzánk

Sano Modern Takarmányozás Kft.
Csorba Zsolt
+36 34 556 - 700
+36 34 556 - 710
Külterület 069/6. hrsz.
Csém
2949
Magyarország

További tartalom

A kukorica a világ legnagyobb volumenben termesztett növénye. Európában Franciaország rendelkezik a legnagyobb kukoricatermő területtel, 3,3 millió hektárral, amelyből a silókukorica területe majdnem a fele, 1,4 millió hektár. Németország követi

A silókukorica a legjelentősebb tömegtakarmány növényünk, ez adja a legtöbb energiát tejelő teheneink részére. A tömegtakarmányféleségek közül ez termeszthető a legolcsóbban, valamint kiválóan és viszonylag hosszú ideig tartósítható silózással,

Az ország északkeleti részén fekszik Hajdúnánás. A város egyik legmeghatározóbb gazdasága a Nyakas-Farm Kft. A tejelő szarvasmarhával foglalkozó üzemek közül az egyik legnagyobb állatállománnyal, kiemelkedő eredményekkel és számos elismeréssel

Rendszeres olvasóink az elmúlt években több alkalommal is találkoztak már partnerünk, az Aranykocsi Zrt. nevével, aktuális eredményeinek bemutatásával. Most nem a robotos tejtermelés fejlődésével, a folyamat sajátosságaival jelentkezünk. Ezúttal

A Shredlage silózási technológia foglalkoztatja a mezőgazdasági szakemberek többségét a legtöbb állattenyésztő országban, köztük Magyarországon is. Sok tévhit és kérdés merül fel nap mint nap erről a technológiáról, ezért igyekeztünk

niojio

Egészséges, hatékony és innovációs erővel teli – ezek a jelszavak jellemzik termékeinket.A Sano termékei garantálják vevőinknek a nagy teljesítményű, kiváló minőségű, gazdag beltartalmi értékű, egyedi takarmányozási koncepciókba ágyazott