Hamarosan befejeződik a Sano Agrar Instut sertéstartó mintagazdaságának építése

A digitális rendszereken alapuló modern állattartást és takarmányozást bemutató 1.150 kocás sertéstelep egyedülálló Magyarországon. A Komárom-Esztergom megyei Szákszenden található Sano Agrar Institut a malacelőállítás és sertéshizlalás mellett kutatás-fejlesztési, oktatási és marketing tevékenységeket fog ellátni. Az innovatív épületegyüttes egy folyosórendszeren keresztül enged betekintést az istállókba és a telep működésébe anélkül, hogy a látogatók az állománnyal érintkeznének.
A BERUHÁZÁS 2. ÜTEME
A 2020. szeptemberében kezdődő építkezésről legutóbb 1 évvel ezelőtt számoltunk be. Akkor már állt az irodaépület és a takarmánykeverő, a tervezett 6 istálló épülete közül szerkezetileg elkészült a csoportos kocaszállás, a vemhesítő és a fiaztató, valamint elkezdődött a technológia beszerelése. Az építkezés 2. ütemében felépült a battéria, a kísérleti hizlalda, a karantén istálló, a dögégető és 2 db 5.000 m3-es hígtrágya tároló. Az irodaépület és a takarmánykeverő működik, az istállók technológiai szerelése 90%-os állapotban van.
- 40.000 köbméternyi földet mozgattak meg,
- 11.500 köbméternyi monolit vasbeton szerkezetet építettek,
- 3.500 köbméternyi betont használtak útépítéshez,
- 1.260 tonna acélszerkezetet,
- 13.600 négyzetméter Leier falpanelt és
- 20.500 négyzetméter szendvicspanelt építettek be.
INDUL A TESZTÜZEM
Az év hátralévő részében az építkezésről és a technológiai szerelésekről egyre inkább a betelepítés előkészületeire kerül a hangsúly: működési engedélyek beszerzése, munkavállalók oktatása, alapos takarítás és rengeteg teszt, hogy mire 2023. januárjában megérkezik az állomány első turnusa, minden készen álljon.
A magas állategészségügyi státuszú SPF+ állománnyal célunk 36.000 malac előállítása évente. Ebből 30.000 állatot kívánunk értékesíteni, 6.000 állat pedig a kísérleti hizlaldába kerül.
KUTATÁS-FEJLESZTÉS
Az 1.800 férőhelyes kísérleti hizlaldában elsődleges cél takarmányozási kísérletek kivitelezése. A kutatás-fejlesztési tevékenységet támogatja az anyacég nemzetközi K+F csapata és laborja. Számukra biztosított a szákszendi gazdaságban a 0-24 órás jelenlét, ugyanis úgy lett kialakítva az épületegyüttes, hogy ők akár életvitelszerűen tartózkodhatnak a szociális épületben.
A Sano Agrar Institut együttműködik a szakmai szervezetekkel, a helyi szakképzéssel és a győri Széchenyi István Egyetemmel mind az oktatás, mind a kutatás-fejlesztés terén.
TAKARMÁNYOZÁS
Az állatok takarmányozása a keverőüzemben precízen összeállított receptúrák alapján, Sano premixekkel és előre kiválasztott alapanyagokkal, meghatározott etetési program keretében valósul meg. Az etetőkhöz Air Feed rendszeren, azaz pneumatikus szállítórendszeren keresztül jut el a takarmány meghatározott időben és mennyiségben.
Az Agrisys egyedi takarmányozási és állatnyilvántartó rendszere biztosítja a takarmányozási kísérletek professzionális megvalósítását a kísérleti hizlaldában. Akár egy korcsoporton és istállórészen belül is kialakíthatunk kontroll- és tesztcsoportokat a lehető legpontosabb eredmények érdekében. Az egyes állatok gyarapodása, fialási eredményei a digitalizált állatnyilvántartási rendszerben összeköthetők a takarmányozási programokkal és vemhesítési adatokkal, így az összefüggések közvetlenül vizsgálhatók.
Varga Tamás
sertéstenyésztési ágazatvezető, Sano Agrar Institut